Blog
Havuz Hijyeni Nasıl Olmalıdır?
Havuz Projesi Hakkında Genel Bilgiler

Havuz Projesi Hakkında Genel Bilgiler

havuz projesi

Yüzme havuzları betonarme kesitin belirlenmesinde, inşaat ve statik gerekliliklerin yanı sıra yapılacak kaplama malzemesi de hijyen açısından önemlidir.  

Yüzme Havuzu suyunun düzgün taşması ve temizlenebilmesi için, kesitte verilecek eğim çok önemlidir. Buna göre havuz kenarı ile taşma kanalının arasında %5-6 eğim havuz suyunun düzgün taşmasını, böylece yüzeyde biriken kirliliklerin toplanmasını sağlayacaktır. Bir diğer %2’lik eğim ise havuzun taşma kanalının diğer tarafında ters yönde yapılmaktadır. Böylelikle havuz çevresi yürüme alanındaki kirli suyun havuz suyuna karışmasını önlemektir.

Burada önemle hatırlatılması gereken bir diğer konu ise, suyun havuzun dört bir yanından eşit olarak taşabilmesi için tutamak ve kaymaz tespitinin bir nivo yardımı ve uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Aksi taktirde su, eşit olarak taşamayacağı için hem havuz estetiği sağlanamayacak hem de su bazı bölgelerde yeterince temizlenemeyecektir.

Havuz Bakımı

Filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemi standartlara uygun olarak yapılmış ve iyi bakılan bir yüzme havuzundaki su deniz suyundan daha temizdir. Ancak pek çok havuzda yeterli bakım sağlanamamaktadır. Kamuya açık havuzlarda yüzenler hijyenik önlemlere mutlaka riayet etmelidirler. Yüzme havuzuna güneş yağı ile girilmemeli ve mutlak surette havuza girmeden önce duş yapılarak iyice temizlenilmeli, ayaklarının dezenfektanlı sudan geçirilmesi temin edilmelidir. Mümkünse havuz kullanıcılarının fotoselli zorunlu duştan geçerek havuza girmesi sağlanmalıdır.

Yüzme havuzlarının periyodik bakımları zamanında yapılmalı ve havuz suyu mutlak surette sağlıklı bir ortama kavuşturulmalıdır. Çok kullanıcılı büyük yüzme havuzları haftada bir gün yüzenlere kapatılarak dinlendirilmeli ve haftalık bakım yapılmalıdır. Yüzme havuzlarını kullananların bilgilendirileceği özel bilgi panosunda havuzun bakımını üstlenen firma veya kişilerin isimleri, kullanılan kimyasal maddelerin cinsi ve markaları ile benzeri hususlar yer almalıdır. Havuz suyu kışın boşaltılmamalıdır. Kışın havuzların suyu dolu olarak bırakılmalı ve kışlık bakım kimyasalları kullanılmalıdır.

Havuza doldurulacak suyun temizliğinin yanı sıra pH değerinin de 7,2 ile 7,6 arasında olmasına ve UHE talimatı verilerini sağlamasına dikkat edilmelidir.

Havuz suyunun sirküle edilmesine başlanıp dezenfeksiyon için şok dozlama yapıldıktan sonra ancak ertesi gün sudaki kimyasal oranı dijital veya manuel test kiti ile kontrol edilmeli ve değerler normal ise havuza girilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, sağlıklı, hijyenik ve temiz bir havuzda yüzmek ancak doğru ve düzenli bir bakım ile mümkündür.